Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.

Nevíte si rady?

Ozvěte se nám:
tel: +420 776 365 715
info@astrobrozury.cz

NOVINKY

arr3MERKUR  Nejnovější cyklus 12 tváří Merkura už je v nabídce! Do konce ledna Vám bez příplatku 100 Kč... arr3KALENDÁRIUM OSOBNOSTÍ  Nově jsme pro Vás připravili Kalendárium osobností, kde se na každý den roku budete moci seznámit... arr3ASCENDENT  Cyklus astrobrožur na téma ascendent je kompletní a brožury o ascententu v jednotlivých...

ZBOŽÍ V AKCI

 

  • Proč se zabývat postavením planet při našem zrození?

 

  • Jak lépe porozumět sobě i svým nejbližším?

 

  • Jak zjistit, co si myslí  a co od vás očekává váš partner?

 

  • Co od nás potřebují naše děti?

 

  • Co potřebuji, abych byla skutečně spokojená?

 

  • Kterým směrem se mám v životě zaměřit?

 

  • Jak zdůraznit svou přirozenou krásu?

 

  • Jak se dá osvobodit síla z potlačovaného stínu?

 

  • Na to všechno Vám odpoví naše astroboržury!

1. BŘEZNA

 

Fryderyk Chopin

(1. 3. 1810 – 17. 10. 1849)

skladatel období romantismu, klavírní virtuos

 

Spojení Slunce a Venuše v citlivých Rybách podpořené melancholickou Černou Lunou v Raku vytvořily skvělý předpoklad pro zrození hudebního skladatele období romantismu, který se zapsal do historie jako "básník klavíru". Odvážný Mars ve svém domovském znamení Berana a ascendent v precizním znamení Panny mu umožnily stát se strhujícím klavírním virtuosem.

2. BŘEZNA

 

Michail Gorbačov

(2. 3. 1931)

bývalý vůdce Sovětského svazu

 

Slunce a Merkur v idealistickém znamení Ryb v kombinaci s ascendentem v diplomatických Vahách odpovídají touze tohoto výjimečného státníka, který byl navržen na Nobelovu cenu míru, udržet celek Sovětského svazu i bez hrůzovlády. Černá Luna v Rybách naznačuje nemírné iluze, které se staly pro jeho kariéru osudnými. Přesvědčivá a sebevědomá Luna ve Lvu posílila jeho vliv na veřejnost. Citlivý Mars v Raku, který není válečníkem, přispěl k ukončení "studené války".

3. BŘEZNA

 

Jean Harlow

(3. 3. 1911 – 7. 6. 1937)

americká herečka, sexsymbol 30. let a vzor Marilyn Monroe

 

Ženské planety Luna a Venuše v odvážném Beranu v kombinaci s provokativní Černou Lunou ve Střelci opepřily romantické kouzlo Slunce v Rybách a stvořily osudovou sexbombu stříbrného plátna 30. let. Merkur ve Vodnáři byl jistě autorem mnoha jejích skandálních hlášek a možná i našeptávačem, díky kterému nikdy nenosila spodní prádlo. Železná vůle Marta v Kozorohu a ascendent ve Vahách s touhou každému vyhovět této divoké povaze sice stanovily jisté meze, ale možná také přispěly k chronickému přemáhání, které způsobilo, že tato herečka zemřela v pouhých 26 letech na selhání ledvin.

 

4. BŘEZNA

 

Antonio Vivaldi

(4. 3. 1678 – 28. 7. 1741)

barokní hudební skladatel, houslový virtuos, autor Čtvera ročních dob

 

Na první pohled zářivé osobnosti italského kněze, který se stal autorem jedné z nejznámějších skladeb všech dob "Čtvero ročních období", dominuje vnímavé a umělecky nadané Slunce v Rybách. Vzhledem ke konjunkci Luny a Černé Luny ve strhujícím znamení Lva a Venuši v odvážném Beranu, není divu, že se stal i houslovým virtuosem. Jeho touhu předvádět, co dovede, podpořil precizní ascendent v Panně. Spojení Merkura a Marta v inovativním znamení Vodnáře zajistil jeho dílu nadčasovost.

 

5. BŘEZNA

 

Rex Harrison

(5. 3. 1908 – 2. 6. 1990)

britský herec, např. představitel Henryho Higginse z My Fair Lady

 

Začínal jako kočovný herec (konjunkci Luny a Venuše v dravém znamení Berana v touze hrát divadlo nic nezastaví) a divadelní projev si zachoval i v Hollywoodu, kde dokázal díky svému Slunci a Merkurovi v intuitivních Rybách ztvárnit i ty nejsložitější charaktery, například Henryho Higginse v muzikálu My Fair Lady (oceněn Oscarem v roce 1964), Gaia Julia Caesara ve velkofilmu Kleopatra nebo nekonvenčního papeže Julia II., který zadal Michelangelovi úkol vyzdobit Sixtinskou kapli ve filmu Ve službách papeže. Spolehlivý ascendent v Kozorohu a Mars ve stabilním znamení Býka jistě přispěly k tomu, že za 2. světové války ve službách Britského královského letectva dosáhl hodnosti plukovníka. Díky Černé Luně ve Lvu v kombinaci s divokými ženskými planetami se však nemůžeme divit, že byl šestkrát ženat.

 

6. BŘEZNA

 

Valentina Těreškovová

(6. 3. 1937)

ruská kosmonautka, první žena ve vesmíru

 

První muž (Jurij Gagarin) i první žena ve vesmíru měli v horoskopech nemálo společného: Slunce a Merkur v Rybách a ascendent ve Štíru! Ryby jsou nepopiratelným symbolem nekonečných hlubin vesmíru, zatímco Štíra nikdo nepřekoná v touze překonávat hranice možností. K tomu přidejme Venuši v odvážném Beranu a odhodlanou Lunu v Kozorohu, a dostaneme fyzicky zdatnou ženu ochotnou podstoupit cokoli k dosažení cíle, k čemuž přispívá Mars ve Štíru. Valentina Vladimirovna Těreškovová by se nejspíš do vesmíru nedostala. Jiné adeptky ve výcviku dosahovaly lepších výsledků, zachránil ji však "dělnický původ", který sovětské vedení pro tak významnou roli vyžadovalo. Třídenní let do vesmíru, kam vzlétla 16. 6. 1963,  absolvovala na hranici svých fyzických i psychických sil, ale zajistil jí celoživotní slávu.

 

7. BŘEZNA

 

Tomáš Garrigue Masaryk

(7. 3. 1850 – 14. 9. 1937)

první prezident Československa

 

Spojení Slunce (životní energie) a Venuše (oblíbenost) v empatickém znamení Ryb dodalo výjimečné osobnosti našeho prvního prezidenta soucit, podpořený obětavou Černou Lunou v Kozorohu, která zrozence pohání přiložit ruku k dílu. Luna v Kozorohu svědčí o studeném odchovu – narodil se do rodiny negramotného kočího a kuchařky a k vysokoškolskému vzdělání se musel tvrdě vypracovat. Jeho politické kariéře však prospěl ascendent (životní směřování) a Mars (aktivita) v komunikativním znamení Blíženců (dokázal získat podporu pro vznik Československa mimo jiné u amerického prezidenta Woodrowa Wilsona) a Merkur v inovativním Vodnáři, který se nebál prosazovat velké změny.

8. BŘEZNA

 

Lucie Vondráčková

(8. 3. 1980)

česká zpěvačka a herečka

 

Slunce a Merkur v umělecky založeném znamení Ryb a Venuše obdařená krásou, hlasem a bohatým nadáním ve svém domovském znamení Býka svědčí o tom, že se v uměleckém světě odmalička cítila jako ryba ve vodě. Opozice Slunce v Rybách a Černé Luny v precizním znamení Panny, kde leží také Mars (aktivita a odvaha k prosazení), však nedovolí, aby se Ryby jen tak se nečinně nechaly unášet osudem. Touha po dokonalosti může být stresující, ale přispívá k výjimečným výkonům. Blahodárný aspekt sextil mezi Venuší v Býku a Martem v Panně posiluje přitažlivost, ale neblahá kvadratura Slunce v Rybách a Luny ve Střelci komplikuje poměry v manželství, které má ascendent ve Vahách snahu dlouho udržovat i za cenu velkých ústupků. Luna v kreativním a odvážném Střelci svědčí o tom, že navzdory jemnému zevnějšku si tato křehká žena nenechá nic líbit a velkých úspěchů může dosáhnout i v zahraničí.

9. BŘEZNA

 

Juliette Binoche

(9. 3. 1964)

francouzská filmová herečka

 

Spojení Slunce v Rybách a ascendentu v Raku vytváří podmanivé ženské vyzařování, které je navíc podpořeno bohatě obdařenou Venuší v jejím domovském znamení Býka. Ve znamení Ryb, které mísí všechny vlivy, je také přítomen Merkur (intelekt) a Mars (aktivita) a zobrazuje se zde, že je její originální krása je výsledkem spojení mnoha kultur: francouzské, portugalské, polské a židovské. Empatické Ryby s citlivým Rakem se dokážou vcítit do každé role, o čemž svědčí nominace na Oscara za film Čokoláda z roku 2000, ale také desítky dalších emocionálně vypjatých rolí, k jejichž realistickému ztvárnění jí pomáhá i jinak komplikovaná Černá Luna ve Střelci. Luna ve strohém Kozorohu se projevila v jejím neveselém dětství, kdy po rozvodu rodičů od čtyř let trávila život v internátech. Naučila se na nikoho nespoléhat, ani jednoho z otců svých dvou děti si nevzala a vychovávala je sama.

10. BŘEZNA

 

Sharon Stone

(10. 3. 1958)

americká herečka a modelka

 

Sharon Stone, která se stala symbolem 90. let, vděčí za svou chladnou krásu Venuši ve Vodnáři, která je navíc okořeněná ohnivou Lunou ve Střelci. Černá Luna v Beranu, která často bojuje s mužským světem, zobrazuje sexuální nátlak, kterému byla tato herečka v showbusinessu často vystavena. Skvěle jí však umožnila realisticky ztvárnit nebezpečnou ženu ve filmu Základní instinkt (1992), který ji proslavil, nebo mstitelku ve westernu Rychlejší než smrt (1995). Luna ve Střelci však často bývá unáhlená a ve spojení se snadno ovlivnitelným Merkurem v Rybách vede k kontroverzním prohlášením, například, že zemětřesení v Sečuanu z roku 2008 mohlo být karmou za to, jak se Čína chová k Tibetu, a odvolala se přitom na Dalajlámu, kterého označila za svého dobrého přítele. Po tomto faux pas se od ní distancoval nejen Dior, kterému dělala reklamní tvář, ale také Dalajláma, který pouze připustil, že se s touto dámou jednou setkal. Za svůj úspěch však jistě vděčí preciznímu ascendentu v Panně a nezdolnému Martovi v Kozorohu, které nenechají Slunce v Rybách, aby si "keclo" do tepláků a polevilo v úsilí o výstavní vzhled.

11. BŘEZNA

 

Bobby McFerrin

(11. 3. 1950)

americký jazzový hudebník, autor hitu Don't Worry, Be Happy

 

Slunce (vůle a vitalita) a Merkur (intelekt) v umělecky nadaném znamení Ryb svědčí o muzikálním dětství – jeho otec byl prvním afroameričanem, který zpíval v newyorské Metropolitní opeře a uplatnil se také v Hollywoodu, kam se rodina přestěhovala. Originální Venuše ve Vodnáři mladému všestranně nadanému muzikantovi usnadnila cestu napříč žánry, proslavil se vokální skladbou Don't Worry Be Happy, ve které uplatnil svou jedinečnou techniku zpěvu a zvítězil snad ve všech hitparádách. K jeho popularitě jistě přispěl i sympatický Mars (aktivita) ve Vahách. Ascendent ve Štíru přispívá k pocitu, že je třeba se neustále vyvíjet, a tak Bobby McFerrin neusnul na vavřínech a kromě koncertování vystudoval dirigentství. Možná pod vlivem poněkud nevděčné Černé Luny v Býku a zasmušilé Luny v Kozorohu ho údajně mrzí, že se do historie zapsal něčím tak banálním, jako byl jeho jediný velký hit, ale celosvětová sláva mu umožnila uskutečnit mnohé sny – například dirigovat Symfonický orchestr San Franciska.

12. BŘEZNA

 

Jack Kerouac

(12. 3. 1922 – 21. 10. 1969)

americký spisovatel, představitel "beat generation"

 

Patrně nejznámější představitel "beat generation", autor kultovního románu Na cestě Jack Kerouac měl velmi pestrý horoskop rozkročený mezi znamením Panny a Ryb, což přesně odpovídalo rozdílným povahám jeho rodičů. Otec byl veselý a velkorysý, ale měl problémy s alkoholem a dostihovými sázkami (Ryby), zatímco matka musela držet hmotné poměry rodiny pohromadě (Panna). Spojení Slunce (vůle a vitalita), Venuše (umělecké nadání) a Černá Luna (stín) v bezbřehém znamení Ryb ovlivnilo Kerouakův odchod z vysoké školy, bezcílné cestování s dharmovými tuláky, zálibu v drogách a alkoholu, ale také touhu po autentickém stylu psaní, který by bez cenzury zachytil volný tok myšlenek. Nakonec však také přispělo k jeho předčasné smrti následkem alkoholismu. Luna na ascendentu v disciplinovaném znamení Panny zdůraznila vliv matky, díky němuž byl schopen své romány dokončit a psát třeba několik dní v kuse. Buřičský Mars (aktivita) ve Střelci a nezávislý Merkur (intelekt) ve Vodnáři ho dostaly do křížku se zákonem, přispěly k jeho odcizení s rodinou, ale pomohly mu vytvořit naprosto originální dílo, které ze zapsalo do historie.

13. BŘEZNA

 

Josef II.

(13. 3. 1741 – 20. 2. 1790)

císař Svaté říše římské, osvícenský panovník

 

Jestlipak víte, že oblíbenost křestního jména Josef v českých zemích pramení z obliby panovníka Josefa II. mezi prostým lidem, kterému svými reformami výrazně zlepšil životní podmínky? Slunce (životní energie) v soucitném znamení Ryb a Mars (aktivita) v útlocitném Raku vytváří obraz muže, který měl skutečný zájem na tom, aby poddaní byli zdraví a spokojení, o to lépe pak mohli sloužit říši. Nejvíce se jich dotknul toleranční patent, díky kterému skončilo pronásledování jiných náboženství než katolického, a zrušení nevolnictví. Ascendent (seberealizace) v buřičském Střelci s Venuší (inspirace) v inovativním Vodnáři a průrazným Merkurem (intelekt) v Beranu vytváří úrodné podhoubí pro radikální reformy, které se však mohly začít uskutečňovat až po smrti jeho matky Marie Terezie, jejíž osvícenské sklony spočívaly především v tom, že si dopisovala s osvícenskými mysliteli. Pracovitá Luna (péče) v Kozorohu zajistila, že jeho velkolepé plány nezůstaly poletovat mezi nebem a zemí. Výkonnost Josefa II. byla pověstná, během své vlády vydal šest tisíc výnosů. V osobním životě však velké štěstí neměl (i zde je patrný stín zasmušilé Luny v Kozorohu a Černé Luny (stín) v Panně. Obě jeho manželky zemřely na epidemii neštovic, první, Isabelu Parmskou, hluboce miloval, ale ona jeho city neopětovala. Druhé manželství bylo pouze formální. Ani jedna z jeho dvou dcer se nedožila dospělosti.

14. BŘEZNA

 

Albert Einstein

(14. 3. 1879 – 18. 4. 1955)

teoretický fyzik, autor "teorie relativity"

 

Ryby v sobě obsahují celý vesmír, který ostatní znamení znepokojuje svou bezbřehostí. Výjimeční vědci a badatelé se však s odvahou (v tomto horoskopu zastoupenou několika planetami ve znamení Berana) snaží tento bezbřehý vesmír popsat obecně platnými teoriemi (vědecky založený Mars v Kozorohu). Když Albert Einstein vystoupil se svou obecnou teorií relativity, mnozí kolegové ho považovali za blázna (jeho výstřední Luna ve Střelci se projevovala i v jeho neochotě ctít společenské konvence). O pár let později však dostal Nobelovu cenu a jeho jméno se stalo synonymem pro výstředního génia. Jeho nezávislý duch našel útočiště ve Spojených státech. Žil skromně (Mars v Kozorohu) , ale své celosvětové popularity využil k tomu, aby za pomoci své Černé Luny v Beranu pranýřoval tendence vývoje lidské společnosti, jejíž osud mu ležel na srdci (ascendent v Raku). Za největší zlo považoval armádu, ale také školství, které podle jeho názoru přispívalo k degeneraci lidského ducha. Bojoval také proti bezpráví, mimo jiné požádal Klementa Gottwalda o milost pro Miladu Horákovou. S díky však odmítnul nabídku, aby se stal prezidentem nově vzniklého státu Izrael. Byl to vědec, ne politik.

15. BŘEZNA

 

Andrew Jackson

(15. 3. 1767 – 8. 6. 1845)

sedmý prezident USA

 

Sedmý prezident USA Andrew Jackson (v úřadu 1829 - 1837) dokazuje, že mezi Rybami můžeme najít i žraloky a barakudy, obzvlášť když se Slunce (vůle) v Rybách spojí s ascendentem (poslání), Merkurem (intelekt) a Venuší (popularita) ve válečnickém znamení Berana. Slogan tohoto prvního jižanského prezidenta "Nechť vládne lid!" ve skutečnosti za lid označoval pouze bílé obyvatelstvo. Černá Luna (stín) v Panně  si pokaždé hledá záminku pro potírání nečistoty, v tomto případě zřejmě ve formě indiánů, které celý život pronásledoval. Jako prezident podepsal příkaz k vystěhování indiánů z původního území, které mělo být postoupeno osadníkům kvůli tomu, že se na něm nalezlo zlato. Čerokíové tento verdikt napadli u Nejvyššího soudu a uspěli. Jackson však toto rozhodnutí ignoroval a nechal Čerokíe vyhnat vojskem, což vedlo k tragické "Cestě slz", pochodu smrti, na kterém zemřelo skoro 4000 lidí (asi čtvrtina populace kmene). Luna (spokojenost) a Mars (akceschopnost) v zemitých a pragmatických znameních Panny a Býka však svědčí o tom, že o správnosti svých kroků nejspíš vůbec nepochyboval.

16. BŘEZNA

 

Bernardo Bertolucci

(16. 3. 1941 – 26. 11. 2018)

italský filmový režisér

 

Fotografie, film, iluzorní svět stříbrného plátna, to vše jsou domény Ryb, které jsou jednou ploutví neustále přítomné v říši fantazie. Snad proto mezi Rybami najdeme tolik výjimečných režisérů, kteří se stali skutečnými umělci svého žánru, tak jako Bernardo Bertolucci. Tento Ital, který svými filmy dosáhl celosvětového uznání, měl v Rybách nejen Slunce (životní energie), ale také Merkura (intelekt) a Venuši (vztah k umění). Pracovitý ascendent v Panně ve spolupráci s nezdolným Martem (aktivita) v Kozorohu však dokázaly pouhou fantazii proměnit ve filmy dotažené do nejmenších detailů, např. Poslední Císař, 1987, nebo Malý Buddha, 1993. Luna ve Štíru nás naopak zve do nejtemnějších hlubin psychiky, kam můžeme nahlédnout ve filmu Poslední tango v Paříži, 1972 o muži, který se vyrovnává se sebevraždou své ženy. Vizuálně krásnou a bohatstvím překypující Černou Lunu v Býku, která je však neustále konfrontována zánikem a pomíjivostí všech hmotných hodnot, můžeme spatřit např. ve filmu Svůdná krása, 1996. Černou Lunu v Býku často mívají přesvědčení ateisté a Bertolucci se ve své tvorbě snažil dokázat, že duchovní život nutně nemusí souviset s vírou v Boha.

17. BŘEZNA

 

Tomáš Holý

(17. 3. 1968 – 8. 3. 1990)

česká dětská filmová legenda

 

Představitelů dětských rolí je mnoho, jen málo z nich se však zapsalo do srdcí diváků tak hluboce jako Tomáš Holý. Svou první roli ve filmu Marečku, podejte mi pero dostal úplně náhodou, když zaskakoval za chlapce, který onemocněl. Při konkurzu na hlavní dětskou roli do filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, 1977, prý režisérce Poledňákové nepřipadal dostatečně hezký. Když se však vrátil pro zapomenutou čepici, uvedl se tak odzbrojujícím způsobem, že se do užšího výběru nakonec dostal. Představitelé jeho filmových rodičů, Jana Preissová a František Němec, se jednomyslně shodli na tom, že by do filmu chtěli právě jeho. Neměl prý vůbec trému (odvážný Mars - aktivita - v Beranu) a živě se zajímal o filmařskou techniku (Merkur - intelekt - ve Vodnáři). Celý štáb ho miloval, i když byl géniem improvizace, jako např. Vladimír Menšík, a nedokázal odříkat stejný text dvakrát. Uměl se však natolik vžít do situace, že většinu scén zvládnul napoprvé a sám si spoustu hlášek vymyslel (inovativní Merkur ve Vodnáři). Následovaly další filmy  a pro všechny naprosto nečekané rozhodnutí, když v jedenácti letech prohlásil, že už se filmu dál nechce věnovat. Bohužel neznáme jeho ascendent (seberealizace), a tak se nedá s jistotou tvrdit, jestli to bylo dobré rozhodnutí a nebýt tragické nehody, čekala ho úspěšná kariéra právníka. Luna (cit) ve Štíru však často naznačuje citové strádání a Černá Luna (stín) v Býku přináší pochybnosti o svém vzhledu a trhliny v sebeúctě. Mohlo se proto snadno stát, že mu nějaký závistivec řekl něco, čím ho od herecké kariéry odradil. To se však nikdy nedozvíme. Jeho život skončil v pouhých 21 letech, když řídil auto pod vlivem alkoholu (Mars v Beranu - symbol častých nehod - se zde spojil se Sluncem a Venuší v Rybách, které obzvlášť ve společnosti alkohol nedovedou odmítnout).

18. BŘEZNA

 

Queen Latifah

(18. 3. 1970)

americká filmová herečka a zpěvačka

 

Některé Rybky jsou tak čilé, že se jim daří uspět zdánlivě ve všem, do čeho se pustí, ať už je to rap, hip-hop, tanec, herectví či dokonce literatura. Na pestré kombinaci astrobrožur této zářivé osobnosti je vidět, že vodní Slunce (vitalita) a Merkur (intelekt) jsou mocně poháněné planetami v ohnivých znameních - především Lunou (cit), která je ve Lvu skutečnou královnou - svůj pseudonym si našla již v osmi letech ve slovníku arabských jmen, protože se jí zalíbilo, že Latifah znamená vlídná a vznešená. Dalším motorem je Venuše (krása) v Beranu, která se s nadšením pustí do každého dobrodružství bez ohledu na to, co si ostatní pomyslí. Ascendent (poslání) v Býku podpořený Martem (aktivita) v tomto znamení představuje grácii spojenou s majestátním vzhledem, jak prokázala v např. ve filmech Tajný život včel, 2008, nebo Poslední prázdniny, 2006. Černá Luna ve Lvu vždy svědčí o tom, že se její nositel musí na nějaké úrovni vyrovnat se zneuznáním, odpověď bychom mohli hledat v její knize věnované ženám Ladies First, která pojednává o ženské sebeúctě.

19. BŘEZNA

 

Bruce Willis

(19. 3. 1955)

americký filmový herec

 

Hrdina akčních filmů Bruce Willis se narodil v západním Německu, kde pracoval jeho otec jako voják a vzal si za ženu Němku. V dětství se prý chtěl stát hráčem na harmoniku a Slunce (životní energie) společně s Merkurem (intelekt) v muzikálních Rybách by takové dráze přálo. Přestěhovali se do USA,  ale otec rodinu záhy opustil. Bruce si musel vydělávat všemi možnými i nemožnými způsoby, pracoval například jako barman, soukromý detektiv či řidič a platil si soukromé hodiny herectví. Z této široké životní zkušenosti potom čerpal ve svých rolích, kde nikdy nehrál prvoplánové násilníky. Sympatie publika si získával hlavně komediální rovinou svých rolí. První velkou příležitost dostal až ve třiceti letech v detektivním seriálu Měsíční svit. Proslavil se však až ve filmu Smrtonosná past, 1988. Sám o sobě tvrdí, že se považuje spíše za otce tří dětí než za akčního hrdinu (domácký Mars v Býku), ale hazardérská Černá Luna (stín) ve Střelci mu vysloužila pověst hollywoodského bouřliváka a pařmena, který v ruletě dokázal na posezení prohrát 120 000 dolarů. Zdálo se, že ho změní osudová žena - herečka Demi Moore, naznačovala by tomu i shoda Luny (manželka) a Venuše (milenka) ve Vodnáři. Jejich vztah přesto skončil rozvodem a děti zůstaly v péči matky. Rodinně založený ascendent (seberealizace) v Panně se však u něj projevil tím, že v těsném sousedství zakoupil ranč, aby mohl s dětmi trávit co nejvíce času.

20. BŘEZNA

 

Henrik Ibsen

(20. 3. 1828 – 23. 5. 1906)

norský dramatik

 

Norský dramatik Henrik Ibsen, jehož hra Peer Gynt se díky hudebnímu ztvárnění Edvarda Griega stala nesmrtelnou, se narodil s konjunkcí Slunce (životní energie) a Merkura (intelekt) ve snivém znamení Ryb. Merkur byl navíc retrográdní, jak je často vidět  u výjimečně nadaných spisovatelů. Černá Luna v Raku obvykle představuje hluboká traumata z dětství, které je těžké překonat - v Ibsenově případě to byl bankrot jeho otce, úspěšného obchodníka, a následná nemožnost studovat. Ibsen se musel záhy postavit na vlastní nohy a navíc si patrně kvůli vlivu divokého Marta ve Střelci upletl nemanželské dítě, na které byl nucen ze svého hubeného příjmu přispívat. Pracoval jako pomocník v lékárně, ale u zkoušek na medicínu propadl. Začal se čím dál více věnovat literatuře a získal místo pomocného režiséra v nově založeném bergenském divadle. Díky shodě ženských planet, Venuše (milenka) i Luny (manželka) ve znamení Býka si nakonec vzal za ženu dívku z dobré rodiny. Znamení Býka také představuje vztah k přírodě, který se v jeho díle projevoval. Ascendent (seberealizace) ve Lvu, člověka předurčuje k působení na veřejnosti a vytváření díla, které je hodné obdivu.

21. BŘEZNA

 

Gary Oldman

(21. 3. 1958)

britský herec, představitel převážně záporných rolí

Nebývá zvykem, aby se chlapec z chudé, neúplné rodiny a bez vzdělání dokázal vypracovat do formátu filmové hvězdy. K tomu je zapotřebí výjimečných darů "shůry" - v tomto případě setkání Slunce (vůle), Luny (cit), Merkura (intelekt) a Černé Luny (skryté motivace) ve znamení Berana, kterého nic nezastaví na cestě k prosazení, navíc v desátém domě, který představuje kariéru. K tomu připočítejme Venuši (přitažlivost) a Mars (aktivita) v nezávislém Vodnáři v tajemném osmém domě a získáme herce, který se nebojí rolí záporáků, např. jako vrah prezidenta, JFK, 1991, hrabě Dracula, 1992, nebo zkorumpovaný policista, Leon, 1994. Ascendent (poslání) v Raku hercům dává do vínku schopnost maximálně se proměňovat, a tak tento původně divadelní herec se stejnou přesvědčivostí dokázal zahrát i kněze, Šarlatové písmeno, 1995, nebo Beethovena, Nehynoucí láska, 1995. Beraní průraznost, která pomáhá v kariéře, však může být příčinou kotrmelců v osobním životě – vidíme zde čtyři rozvedená manželství, nařčení z domácího násilí a démona alkoholu, kterého však dokázal překonat a od roku 1995 je abstinentem.

22. BŘEZNA

 

Reese Witherspoon

(22. 3. 1976)

americká filmová herečka

 

Nestárnoucí čilá blondýnka, známá svými dobročinnými akcemi stejnou měrou jako svou filmografií, v sobě spojuje ohnivé Slunce (vitalita) v Beranu a ascendent (seberealizace) ve Lvu. Tato výbušná směs je zjemněná vodním Merkurem (intelekt) a Venuší (krása) v charitativním znamení Ryb a Martem (průbojnost) v zasněném Raku. Od roku 2007 je první mezinárodní ambasadorkou Avonu, a čestnou predsedkyní charitativní nadace Avon Foundation, zaměřené na boj proti domácímu násilí a především na prevenci rakoviny prsu. Zde je patrný i vliv pracovité a zodpovědné Luny v Kozorohu, která vedle svých pracovních povinností zvládne být i matkou tří dětí. Zcela v souladu s ohnivými dispozicemi se Reese Witherspoon prosadila velmi záhy, od dětství vystupovala v reklamách a v pouhých patnácti letech zazářila ve snímku Měsíční svit, 1991. Během několika let se stala jednou z nejlépe placených hereček Hollywoodu a získala hvězdu na chodníku slávy (její ascendent ve Lvu se musel tetelit blahem).

23. BŘEZNA

 

Akira Kurosawa

(23. 3. 1910 – 6. 9. 1998)

japonský filmový režisér

 

Americký film Sedm statečných, 1960, znají všichni, jen skuteční znalci jsou si vědomi, že se ve skutečnosti jednalo o remake japonského filmu Sedm samurajů od režiséra Akiri Kurosawy, který je považován za jednoho z největších režisérů všech dob. Otec Akiry Kurosawy pocházel ze samurajské rodiny a vyučoval bojová umění. Malého Akiru násilí odpuzovalo (Mars v intelektuálních Blížencích) a ve škole nejvíce vynikal v kaligrafii (Merkur v Rybách), kde se záhy začal projevovat jeho ascendent (seberealizace) v umělecky založeném znamení Raka, které má velký cit pro hudbu, jež hrála ve všech Kurosawových filmech velkou roli. Nejprve si přivydělával ilustracemi a později získal místo pomocného režiséra v japonské filmové společnosti. Díky své pracovitosti (Luna v Panně) a originálním nápadům (Venuše ve Vodnáři) záhy začal sám režírovat a v jeho prvních filmech se objevil jeho stěžejní herec Toširo Mifune. Celosvětově se proslavil snímkem Rašomón, jeho věhlas však ještě překonal film Sedm samurajů, 1954, který figuruje v žebříčku nejlepších filmů všech dob. Od 60. let se mu nedařilo držet krok s vývojem filmu a prožíval hlubokou tvůrčí krizi (Černá Luna ve Štíru). K jeho odkazu se přesto hlásili slavní režiséři jako Spielberg, Copola, Lucas či Scorcese. V roce 1990 obdržel Oscara za celoživotní přínos pro kinematografii.

24. BŘEZNA

 

Steve McQueen

(24. 3. 1930 – 7. 11. 1980)

filmová hvězda 60. a 70. let

 

Slunce (životní energie) v maskulinním znamení Berana ve spojení s Venuší (popularita) ve stejném znamení je dobrým předpokladem stát se mužným idolem své doby. Oproti tomu Mars (průbojnost) v Rybách se zasněným ascendentem (seberealizace) v Raku popisuje romantika, který své city skrývá pod ledovou maskou Černé Luny (stín) ve Vodnáři. Konjunkce Luny a Černé Luny, v tomto případě ve Vodnáři, často naznačuje komplikovaný vztah s matkou. Citový odstup si vytvořil již v útlém mládí, kdy ho ovlivnitelný Merkur (intelekt) v Rybách se zbrklou Venuší v Beranu vehnali do členství v pouličním gangu. Matka ho nechala umístit do domova pro problémové děti, odkud odešel do drsného výcviku k námořní pěchotě. Když díky armádě získal příležitost doplnit si vzdělání, zvolil si herectví. Ve svých prvních rolích v sobě nezapřel mariňáka a proslavil se jako jeden ze Sedmi statečných, 1960. Většinou představoval neohrožené muže, za které mluví činy, například velitele hasičů ve filmu Skleněné peklo, 1974. Soužití s akčním hrdinou však asi nebylo snadné, nedokázal udržet ani manželství se svou životní láskou herečkou Ali MacGraw. Ovlivnitelný Merkur v Rybách se projevil i na sklonku jeho života. Následkem otravy azbestem z izolací na lodích, kterému byl vystaven v mládí u námořnictva (znamení Ryb varuje před otravou), se u něj projevila rakovina. Když mu lékaři nedokázali pomoci, zcela se odevzdal šarlatánům, kteří pravděpodobně uspíšili jeho smrt - v pouhých padesáti letech.

25. BŘEZNA

 

Elton John

(25. 3. 1947)

anglický zpěvák, skladatel a klavírista

 

Horoskop Eltona Johna, jednoho z nejslavnějších sólistů populární hudby, je stejně pestrý a extravagantní jako jeho oblečení. Základem jeho úspěchu je jistě Slunce (vitalita) v odvážném Beranu a ascendent (sebeprezentace) v poněkud střeleném a splachovacím Střelci. Díky této kombinaci se nenechal odradit tím, že byl kvůli svému málo atraktivnímu vzhledu diskvalifikován ze všech talentových soutěží. Hraním na klavír po barech si vydělával od 16 let a záhy v sobě objevil i skladatelský talent, který můžeme vystopovat v Merkurovi (intelekt) a Martovi (aktivita) v muzikálních Rybách. Lidová Luna v Býku, která představuje krásný hlas,  se navíc nebojí jednoduchých melodií, které dokážou oslovit široké masy. Stačí vzpomenout na hit Can You Feel the Love Tonight nebo dojemnou baladu Candle in the Wind, věnovanou Marilyn Monroe, která získala nový obsah po smrti princezny Diany. Venuše (láska) v bratrském Vodnáři jistě přispívá k tomu, že se otevřeně hlásí ke své homosexualitě, se svým partnerem uzavřel manželství a mají spolu dva syny, které jim porodila náhradní matka. Od 80. let se aktivně podílí na boji proti AIDS, založil nadaci, která pomohla rozdělit 200 milionů dolarů. Charitativně založená Černá Luna v Kozorohu si na sebe často bere velmi těžké břímě.

26. BŘEZNA

 

Keira Knightley

(26. 3. 1985)

anglická filmová herečka

 

O Beranech je známo, že si v životě umí jít tvrdě za svým. To jistě platí i o herečce, která svého času patřila mezi nejlépe placené hvězdy Hollywoodu. Ve znamení Berana navíc nemá jen Slunce (vůle), ale také Venuši (krása), Merkura (intelekt) a také Černou Lunu (skryté motivace). Díky své výrazné kráse se před kamerou ocitla již v dětství a účinkovala v reklamách a televizi. Rodiče jí pomohli překonat úskalí dyslexie – zbrklému Merkurovi v Beranu někdy schází trpělivost číst písmenko po písmenku. Ascendent (sebeprezentace) v Raku této dračici dodává zasněné působení a usnadňuje jí herecké převtělování, dokáže ztvárnit jak naivky (Láska nebeská, 2003), amazonky (Piráti z karibiku, 2003), intošky s ostrým jazykem (Pýcha a předsudek, 2005), ale i role charakterově složité, např. Annu Kareninu, 2012. Díky kombinaci Luny (cit a spokojenost) a Marta (aktivita) v domáckém Býku však tato herečka s postavou modelky, překvapila mnohé, kteří ji označovali za anorektičku, když v pravý čas vplula do úlohy mateřské a se svým manželem, hudebníkem, v Londýně vychovává dvě dcery.

27. BŘEZNA

 

Quentin Tarantino

(27. 3. 1963)

americký filmový režisér a scénárista

 

V dětství prý jedl jen hot-dogy a hamburgery a odkojený byl popkulturou (lidová Luna v Býku) – není divu ,jeho mamince bylo jen šestnáct let, když se narodil. Otec je brzy opustil. Často opakuje, že místo do školy chodil do kina – kombinace nezvladatelného Slunce (temperament) a Merkura (intelekt) v Beranu ve spojení s nezávislou Venuší (inspirace) ve Vodnáři je vskutku těžko vzdělavatelná tradičními metodami. Začínal jako uvaděč v pornokině, kde mohl nasát stinné stránky lidské povahy, které Černá Luna ve Vahách těžce zpracovává, a potom mnoho let strávil ve videopůjčovně. K filmu se dostal nejprve jako autor scénářů, ale brzy se propracoval k režii. Martovi (prosazení) ve Lvu sebevědomí nechybí. Snad žádný režisér nemá takovou zálibu v násilí a tak velkou spotřebu umělé krve. Při této podívané se přitom mnozí diváci jen stěží ubrání smíchu. Osvobozuje se zde patrně jeho Černá Luna ve Vahách, podnícená ascendentem (seberealizace) ve Štíru. Černým humorem jsou prošpikované i jeho nejslavnější snímky Pulp Fiction, 1994 nebo Kill Bill, 2002.

28. BŘEZNA

 

Jan Amos Komenský

(28. 3. 1592 – 15. 11. 1670)

český myslitel, spisovatel a pedagog

 

Životní příběh "Učitele národů" Jana Amose Komenského, zakladatele moderní pedagogiky, posledního biskupa Jednoty Bratrské a jednoho z největších českých myslitelů, se nedá vměstnat do několika řádků. Možná nás napadne, jak se Slunce (životní energie) v bojovném Beranu mohlo stát knězem. Ve spojení s Merkurem (intelekt) v nábožensky založených Rybách a Lunou (cit) v idealistických Vahách to možné je. Paličatý Beran se dostal ke slovu po bitvě na Bílé Hoře, když Komenský odmítnul přestoupit ke katolictví. Černá Luna (stín) ve Štíru svého nositele často přinutí prožít mnoho ztrát. Během morové epidemie přišel o ženu a dvě děti. Poté ztratil vlast, když byl nucen odejít do exilu, nejprve do polského Lešna, kde ho požár připravil o velkou část jeho díla, m. j. Česko-latinský slovník, na kterém pracoval celý život. Polohu ascendentu (seberealizace) neznáme, ale Mars (aktivita) v nezdolném Býku mu pomohl pokračovat dál. Jeho dalším působištěm se stalo Holandsko, v Amsterdamu strávil posledních 14 let života. Jeho největší přínos byl nepochybně v oblasti pedagogiky, která dříve stála na otrockém memorování. Venuše (inspirace) v novátorském Vodnáři, ale i prakticky založený Mars v Býku jistě přispěly k revolučním metodám názorného vyučování. Dnes nám to přijde samozřejmé, ale teprve Komenský formuloval metodiku vyučování od jednoduchého k složitějšímu.

29. BŘEZNA

 

Jo Nesbø

(29. 3. 1960)

norský spisovatel detektivních románů

 

V mládí se málem stal profesionálním fotbalistou. Potom s bratrem založil rockovou skupinu Di Derre, která se v Norsku rychle proslavila. Teprve když dostal nabídku sepsat paměti z turné (mívali ročně na 180 koncertů), probudil se v něm spisovatel a místo zakázky nakladateli odevzdal něco úplně jiného - svou první detektivku, která se stala bestsellerem. Inu Slunce v Beranu (životní energie) a Mars (průbojnost) ve Vodnáři si musí všechno dělat po svém. Jo Nesbø si své soukromí střeží, ale mnohé rysy z jeho horoskopu poznáváme v charakteru svérázného detektiva Harryho Holeho, kterého uvedl na scénu už ve svém prvním románu Netopýr, 1997. Harry Hole neuznává autority, jeho vyšetřovací metody jsou noční můrou jeho nadřízených (provokatérská Černá Luna v Blížencích), se řídí intuicí a se střídavým úspěchem bojuje s alkoholismem (Merkur a Venuše v intuitivních Rybách, které si musí dávat pozor na alkohol, protože na ně působí dvojnásobně), ale navzdory svému nezřízenému životnímu stylu miluje až za hrob svou životní lásku Ráchel (domácká Luna v Býku). Temný ascendent (seberealizace) ve Štíru je pravděpodobně zdrojem inspirace pro hrůzostrašné vraždy, páchané často úchylnými psychopaty, kterým je Harry Hole na stopě (např. Sněhulák, 2007). Z příběhů však jasně vyplývá, že se vrahem za určitých okolností může stát každý z nás. Nevyčerpatelná regenerační schopnost Štíra je patrně také důvodem, proč autorovi ani po dvanácti románech s Harry Holem nedochází dech, i když se čtenáři zdá, že už se jeho příběh nedá nikam posunout. Dá – a jak!

30. BŘEZNA

 

Vincent van Gogh

(30. 3. 1853 – 29. 7. 1890)

nizozemský malíř

 

Byl vyloučen snad ze všech škol, které navštěvoval, vyhozen ze všech zaměstnání, která zastával, odmítnut všemi ženami, o které stál. Soužití s ním považoval za nesnesitelné i jeho bratr, který ho po celý život podporoval a snad jako jediný věřil v kvalitu jeho díla. Jeden z nejslavnějších malířů za svého života prodal jediný originál – dnes jeho obrazy lámou rekordy v aukčních síních. A co vyčteme z jeho astrobrožur? Slunce (životní energie) a Merkur (intelekt) v Beranu naznačují vyhraněnou osobnost s téměř nulovou ochotou se zalíbit. Luna (cit) ve Střelci je stejně prostořeká a bezprostřední, vyniká však odvahou hledat nové cesty, zejména v umění. Naopak vysoce zranitelný vodní ascendent (seberealizace) v Raku, se sklony k depresím a melancholii, optimismus ohnivých planet poněkud hasí. Spojení naivní Venuše (múza a inspirace) a pasivního Marta (akceschopnost) ve znamení Ryb v desátém domě, který představuje kariéru, přináší potenciál velkolepého díla na úkor osobního života, který mohl být poškozen alkoholismem nebo otravou chemikáliemi v barvách, což vyústilo v těžkou psychózu. Černá Luna (stín) v Býku naznačuje celoživotní souboj s hmotou a mohla ve spojení s agresivitou obrácenou dovnitř přispět i k legendárnímu uříznutí ucha a sebevraždě. Téměř všechny jeho planety se nacházejí v nadosobní polovině horoskopu (mezi descendentem a ascendentem), jako by jeho život měl větší význam pro celé lidstvo než pro něj samotného.

31. BŘEZNA

 

Johann Sebastian Bach

(31. 3. 1685 – 28. 7. 1750)

hudební skladatel, považovaný za jednoho z největších géniů hudby všech dob

 

Dnes je Johann Sebastian Bach považován za jednoho z největších hudebních skladatelů, jeho nezměrné hudební nadání se zobrazuje ve spojení Luny (cit), Merkura (myšlení) a Venuše (umělecké nadání) ve znamení Ryb, které jsou přímo zosobněním "hudby sfér". Bach se narodil do rodiny hudebníků, jeho předci se věnovali hudbě bezmála dvě stě let a on sám jevil od útlého dětství výrazné hudební vlohy. Bohužel neznáme hodinu narození, a tak nemůžeme určit ascendent (seberealizace), který by nám možná prozradil, proč pro své současníky byl známý především jako varhaník, zatímco jeho skladby byly vnímané jako konzervativní a na padesát let po jeho smrti o ně málokdo projevil zájem. Bach pracoval v církevních, ale také světských službách po celém Německu. Slunce (životní energie) v Beranu v kombinaci s Martem (průbojnost) ve Střelci dává tušit výbušnou osobnost, kvůli které se dostával do konfliktů se svými nadřízenými. Jeho hudba byla příliš neobvyklá a znepokojovala věřící při bohoslužbě. Ani při výběrových řízeních na místo dvorních kapelníků se neuměl dostatečně zalíbit. Pocit nedocenění (Černá Luna v Býku) v průběhu života sílil a hledal útěchu v rodině. Jeho druhá žena Anna Magdalena, která se ujala šesti dětí z jeho prvního manželství, s ním sdílela zájem o hudbu (Luna v Rybách), rozepisovala noty, pořádala hudební večery a porodila mu třináct dětí. Když přišel o zrak, pomáhala mu zapisovat jeho skladby až do konce života.